Strojírenství je obor velice rozsáhlý a také náročný nejen na rozvinutou mechanizaci a výrobní prostředky, ale zejména na samotné technologie, jejich pochopení a realizaci v praxi. To, co platilo jako inovace před čtyřiceti lety, je již dávno za svým zenitem a dnes se na poli strojírenské výroby objevují termíny pro někoho zcela neznámé. Například velmi odolná keramika Cerazur IMTTS.
Cerazur je speciální materiál, který dokáže plně nahradit kalenou ocel ve strojírenské či hutní výrobě. Jde o keramiku, obohacenou oxidem zirkonu a yttriem, jejíž vlastnosti ocel dokonce předčí. Čím se vyznačuje a proč využít zrovna tuto neobyčejnou technologii?
Pevnost a odolnost – Cerazur mnohem déle odolává extrémní mechanické zátěži, což se projevuje například v porovnání s nasazením kalených ocelových dorazů při výrobě automobilových karosérií. Ty kalené nevydrží takový nápor tak dlouhou dobu, jako keramika Cerazur. Některé zdroje uvádí, že výrobky z této keramiky vykazují životnost v porovnání s kalenou ocelí až čtyřicetinásobnou.
Netečný povrch – velmi výhodnou vlastností této speciální keramiky je schopnost být netečnou k odpadu při obrábění a svařování, například obráběcím šponám, třískám a okysličeným oxidům železa (okujím) při svařování, kování, vstřikování a lisování za tepla. Toto je výhodné z toho důvodu, že přesný středící doraz z keramiky na sebe žádný odpad nenalepí, což se bohužel stává u kalené oceli, kde tento proces zdržuje a komplikuje výrobu.
Využití za vysokých teplot – speciální keramika je nasazována v provozech, kde dochází i k vysokým teplotním skokům (šokům), což některé materiály deformuje, poškozuje jejich vnitřní strukturu zrna a atomární mřížky a snižuje jejich mechanickou i tepelnou odolnost. U Cerazuru se předpokládá, že odolají skokovým rozdílům teplot až 350 stupňů Celsia, a že mohou spolehlivě pracovat v prostředí do jednoho tisíce stupňů Celsia.